Jak wybierać budki lęgowe, by dobrze służyły ptakom?

 

Budki lęgowe są dziś coraz popularniejszą formą wspierania ptaków, szczególnie tych żyjących w miastach, o im dalej od cywilizacji, tym lepiej przyroda radzi sobie bez naszej ingerencji. Warto jednak wiedzieć, że czasem dobre chęci nie wystarczą i bardziej zaszkodzimy i pomożemy. Dlatego na przykład budki lęgowe muszą być od dobrego producenta. Rekomendujemy mkwpracownia.pl , bo jeśli kupisz domek dla ptaków u nich, to masz gwarancję, że skrzynka lęgowa wykonana jest wyłącznie z naturalnych materiałów, a drewna nie powleczono żadną substancją, która mogłaby być dla ptaków toksyczna.

 

Zniszczone gniazdo musi być zastąpione budką lęgową, aby ptaki przeżyły.11118878877(18)
Zniszczone gniazdo musi być zastąpione budką lęgową.

 

Dobry domek to jeszcze nie wszystko. Budki lęgowe trzeba też odpowiednio rozmieszczać, by pełniły dobrze swoją funkcję. Przede wszystkim w większości gatunków budka musi wisieć w miejscu nie bardzo nasłonecznionym, by gniazdo nie nagrzewało się nadmiernie. Z zasady umieszczamy też budki lęgowe w miejscach osłoniętych od wiatru, bo tam ptaki są bezpieczniejsze.

 

 

A reszta to już wymogi konkretnego, dlatego kupując budki dla ptaków dobrze się skonsultować z ornitologiem, który podpowie, czego konkretne ptaki potrzebują do dobrego życia. I warto się do tego zastosować, kupując budkę lęgową.