Decyzja o sprzedaży własnej firmy nie zawsze jest łatwa.
Dotyczy to zwłaszcza tych podmiotów gospodarczych, które zostały założone oraz przez wiele lat prowadzone przez jednego właściciela. Również sprzedaż przedsiębiorstwa rodzinnego, o długiej tradycji, wiąże się z nie zawsze pozytywnymi emocjami.

Jak przyznają specjaliści z biura doradztwa biznesowego volante.pl , decyzja o sprzedaży firmy zapada najczęściej w następujących sytuacja:
-
Kiedy właściciel firmy chce definitywnie odciąć się od dotychczasowego trybu życia. Przecież nie dla każdego prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest spełnieniem marzeń i nie wszyscy odnajdują się dobrze w roli niezależnego biznesmena. Również moment przejścia na emeryturę okazuje się nierzadko dobrym momentem na sprzedaż firmy.
-
Kiedy firma znajduje się w złej kondycji finansowej i jej sprzedaż jej sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego. Gdy biznes przestaje być intratny, nie przynosi zysków, a przedsiębiorca nie radzi sobie z jego „wskrzeszeniem”, najbardziej rozsądnym wyjściem może okazać się sprzedaż firmy.
-
Kiedy właściciel firmy chce odzyskać zainwestowane w nią środki. Jeśli przedsiębiorca uzna, że pieniądze zainwestowane w dany biznes mógłby wykorzystać dużo bardziej efektywnie, może podjąć decyzję o sprzedaży firmy.
Oczywiście każda sytuacja przedsiębiorcy decydującego o sprzedaży biznesu może być nieco inna i wpływać na nią mogą różnorodne czynniki, nie zawsze związane z tymi wymienionymi wyżej.