W jakich sytuacjach najczęściej pada decyzja o sprzedaży firmy?

Decyzja o sprzedaży własnej firmy nie zawsze jest łatwa.

Dotyczy to zwłaszcza tych podmiotów gospodarczych, które zostały założone oraz przez wiele lat prowadzone przez jednego właściciela. Również sprzedaż przedsiębiorstwa rodzinnego, o długiej tradycji, wiąże się z nie zawsze pozytywnymi emocjami.

Decyzja o sprzedaży własnej firmy nie zawsze jest łatwa potwierdza specjalista.32161412331221918880(53)
Decyzja o sprzedaży własnej firmy nie zawsze jest łatwa.

 

Jak przyznają specjaliści z biura doradztwa biznesowego volante.pl , decyzja o sprzedaży firmy zapada najczęściej w następujących sytuacja:

  • Kiedy właściciel firmy chce definitywnie odciąć się od dotychczasowego trybu życia. Przecież nie dla każdego prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest spełnieniem marzeń i nie wszyscy odnajdują się dobrze w roli niezależnego biznesmena. Również moment przejścia na emeryturę okazuje się nierzadko dobrym momentem na sprzedaż firmy.

  • Kiedy firma znajduje się w złej kondycji finansowej i jej sprzedaż jej sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego. Gdy biznes przestaje być intratny, nie przynosi zysków, a przedsiębiorca nie radzi sobie z jego „wskrzeszeniem”, najbardziej rozsądnym wyjściem może okazać się sprzedaż firmy.

  • Kiedy właściciel firmy chce odzyskać zainwestowane w nią środki. Jeśli przedsiębiorca uzna, że pieniądze zainwestowane w dany biznes mógłby wykorzystać dużo bardziej efektywnie, może podjąć decyzję o sprzedaży firmy.

 

Oczywiście każda sytuacja przedsiębiorcy decydującego o sprzedaży biznesu może być nieco inna i wpływać na nią mogą różnorodne czynniki, nie zawsze związane z tymi wymienionymi wyżej.