Zagraniczne rekuperatory

Znajomy jest w trakcie budowy domu. Teraz wraz z żoną zastanawiają się, jaki system będzie dla nich najlepszy. Stanęło na tym, że rekuperatory to jest właśnie to czego chcą. Największy chyba wpływ na ich decyzję miała lektura strony www.wojwent.com/rekuperacja-rekuperatory – wybór jednak nie jest prosty, bo to temat który jest ciągle świeży i rozwojowy. Rekuperatory przyszły do nas z zagranicy, więc nic dziwnego że jest ich najwięcej na rynku. Ciężko znaleźć w katalogach tematycznych jakąś polską, swojsko brzmiącą nazwę.

Ważne abyśmy przeglądając setki pozornie niczym nie różniących się od siebie rekuperatorów mieli przynajmniej szczątkowe pojęcie w tej materii. Nie trzeba tu oczywiście być prawdziwym alfą i omegą, ale przydałoby się znać podstawowe wartości i jednostki, które określają parametry techniczne. Wbrew pozorom, bardzo dużo atrybutów definiuje to czy dana grupa rekuperatorów jest dobra jakościowo, czy też nie. Najwięcej modeli i firm znajduje się oczywiście na zachodzie.

Mowa o takich krajach jak USA, czy Kanada. W Europie temat obeznany jest w Wielkiej Brytanii, Francji , Holandii i oczywiście w Niemczech, które są największych producentem rekuperatorów w europie. Niezależnie od tego, który wybierzemy, bardzo ważnym jest aby serwis producenta znajdował się jak najbliżej. Dobrze by było, aby był on w Polsce i posiadał polskojęzyczny helpdesk. Z tym niestety jest już bardzo różnie. Nie tylko jeśli chodzi o dostępność, ale i również o jakość. Musimy dać czas aby rekuperatory na stałe u nas zagościły.